Чому варто заохочувати дитячу креативність

Ваша маленька дитина розмазує фарбу пальцями по паперу, безжально перемішуючи кольори в строкату хмару. Намагаючись зробити тон схвальним, ви питаєте у неї: “А що ти малюєш?”, і вона знизує плечима. Поки ви не запитали, вона навіть не замислювалася над цим.

Маленькі діти вміють бути в моменті – їм просто подобається відчувати, як фарба розтікається по паперу, як виглядають розсипані зверху блискітки, як змінюються кольори при змішуванні, навіть як шарудить пензлик або фломастер по паперу. На відміну від старших дітей і дорослих, малюки-дошкільнята часто не фокусуються на отриманні конкретного результату. Дитяча креативність проявляється як відкритий і вільний процес. І це іноді буває складно прийняти батькам. Адже вони хочуть, щоб дитина відразу малювала акуратно і продумано.

Дійсно, для старших дітей корисно вчитися покроково досягати результату, наприклад, створюючи вироби. Але в самому ранньому віці важливо дати можливість дитині експериментувати, пробувати і помилятися, виражати себе і насолоджуватися моментом. Хоч це часто і супроводжується творчим безладом.

Користь творчості для дітей

Креативні навички не просто збільшують шанси дитини стати наступним Пікассо. Заохочуючи займатися творчістю, пропонуючи малюкові різноманітні матеріали та способи малювання, ви допомагаєте йому розвиватися відразу в багатьох напрямках. Коли дитина користується фломастерами, пензликами або фарбами, розвивається його дрібна моторика. Коли він рахує кольори й предмети, він вчить основи математики. Коли експериментує з матеріалами — знайомиться з основами природничих наук. Але мабуть, найважливіше те, що коли дитина добре себе почуває в процесі творчості, зростає її впевненість у собі. Діти, які відчувають свободу експериментувати та робити помилки, у старшому віці більш креативно мислять, краще сприймають нові знання, здатні знаходити нові рішення в будь-якій сфері.

Дитяча креативність: 5 порад батькам

  1. Будьте готові до безладу. Створіть для дитини творчий простір, де вона зможе вільно експериментувати. Покладіть на стіл спеціальну підкладку для творчості, приберіть те, що шкода буде забруднити. Якщо дозволяє погода, візьміть творчі приналежності та підіть з дитиною малювати на вулиці. Надихайтеся природою, обговорюйте кольори, звуки й запахи, які вас оточують.
  2. Не давайте вказівок. Дозвольте дитині творити по-своєму. Замість того, щоб сказати: «Намалюй веселку», просто запропонуйте їй поекспериментувати зі змішуванням кольорів і різними типами матеріалів.
  3. Проявляйте інтерес. Постарайтеся спонукати дитину коментувати вам її креативні рішення. Наприклад, замість того, щоб зробити загальний комплімент, скажіть: «Я бачу, ти використав/ла багато фіолетового. А чому саме цей колір?”. Якщо малюк ще занадто малий, щоб виражати свої почуття в словах, ви можете просто бути поряд з дитиною і дати йому зрозуміти, що ви зацікавлені та підтримуєте його мистецтво.
  4. «Нехай буде так». Коли дитина закінчує роботу, не пропонуйте доповнення або зміни. Для дитини важливо відчути, що те, що він створив, самодостатньо і цінно — навіть якщо це просто точка на сторінці.
  5. Розділіть момент творчості з дитиною. Робити разом вироби й навчатися чомусь новому – відмінний спосіб зблизитися з дитиною. До того ж, таким чином ви зміцнюєте її самооцінку — дитина відчуває, що ви прислухаєтеся до неї, ставитеся до її творчості серйозно і розумієте, що вона не просто влаштовує безлад, а займається чимось для неї важливим.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені *